Systemy sprzedaży

Opakowania plastikowe

W związku z wejściem w życie Dyrektywy SUP* od 1 stycznia 2024 jednostki handlu detalicznego zobowiązane będą do pobrania opłaty od klientów za zakup towarów, w których oferowane są produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Opłacie SUP podlegają opakowania do pakowania "żywności" określone w dyrektywie typu: opakowania styropianowe, sztućce plastikowe jednorazowego użytku, kubki, wieczka kubków, mieszadełka plastikowe, itd.

Z tego tytułu, podczas sprzedaży takich towarów, powinna być naliczona "opłata konsumencka":
- 0,20 zł / 1 sztukę kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
- 0,25 zł za 1 sztukę pojemników na posiłki, w tym pojemników takich jak pudełka, z pokrywką lub bez, stosowane w celu umieszczania w nich posiłków.

Dlatego mając na uwadze powyższe wytyczne zalecamy założenie opakowań w bazie PC-Market towarów typu opakowanie ze stawką VAT 23%, odpowiednią kwotą opłaty i nazwą, np. "Opłata SUP za opakowanie styropianowe" (co potwierdza oficjalny komunikat podatki.gov.pl)

Szczegóły omawianej Dyrektywy dostępne są w poniższej prezentacji:
Dyrektywa-SUP.pdf

Jak to działa w PC-Market i PC-POS?

W obecnych wersjach PC-Market i PC-POS należy ręcznie wprowadzić pozycję takiego opakowania z tą opłatą przy sprzedaży "żywności" w nie zapakowane.
Od wersji 7.8.64.173 PC-POS/SCO by zautomatyzować ten proces możemy użyć definicji "sprzedaży w tandemie" łącząc towary typu "żywność" z takim opakowaniami co umożliwi automatyczną rejestrację na paragonie sprzedaż towaru z opakowaniem.

Z tym, że takie kartoteki i tak trzeba będzie zmodyfikować pod docelowe rozwiązanie nad którym pracujemy.

Plany rozwojowe - obsługa Dyrektywy SUP

Aktualnie trwają prace nad dedykowanymi zmianami w PC-Market / PC-POS by ułatwić sprzedaż takich opakowań z ich ewidencją.
Zmiany dostępne są w wersji BETA PC-Market 7.9.129 (zawiera KSeF), gdzie obsłużone zostaną::
- podtyp towaru "opakowanie jednorazowe" z filtrem na wykazach
- umożliwienie na towarze (ze znacznikiem "żywność") wskazania takiego "opakowania jednorazowego"z określeniem czy zawsze ma się sprzedać 1 sztuka opakowania czy też tyle sztuk opakowań ile sprzedajemy towaru
- obsługa automatycznej sprzedaży w pozycji dokumentów: paragonu DrukFisk, fakturze VAT, WZ, MW, itd
- zmiany w replikacji
- obsługa w PC-POS tego mechanizmu

*
Dyrektywa SUP (ang. single use plastic) – zmiana ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw – ma wdrożyć dyrektywę Single Use Plastics, która zakłada zmniejszenie stosowania niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.
Podstawa prawna - Ustawa z 14 kwietnia 2023 r. o zmianie ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 877)

Przydatne linki:
- wersja BETA PC-Market do pobrania (tylko dla Partnerów Insoft)
- www.insoft.com.pl/dyrektywa-sup (bieżący dokument)
- Weryfikacja wieku podczas sprzedaży (energetyki)

Masz pytania dotyczące obsługi Dyrektywy SUP w PC-Market? skontaktuj się z nami: market@insoft.com.pl
tel. 12 415-23-72
Subskrybuj kanał Insoft na YouTube